Hasse Lorentzen begynder at køre igen, men har også hygget sig med at stå på side linjen et par år.

Men hvornår startede det igen.

- Jeg startede lidt i det små efter vores bryllup i 2009, hvor jeg hjalp Nicolai M. Hansen. Jeg syntes, jeg manglede at få lidt fart og spænding i kroppen igen, så jeg købte mig en crosser i bryllups gave til mig selv. Det faldt ikke helt i god jord, men jeg sagde, jeg kun skulle køre, når det var godt vejr, men som du ved Bo, så er det jo næsten altid godt cross vejr, griner Hasse.

Hvad er planen så - er det kun for sjov eller vil den gamle kører forsøge sig lidt igen.

- Min plan med år 2011 var at jeg skulle køre med og have det sjovt. Jeg blev sgu lidt små irriteret, når jeg var ude at køre, over at jeg ikke kunne følge med. Så her i år vil jeg gå noget mere op i min kondi træning igen, så jeg måske kunne køre lidt fra de unge drenge - bare til at starte med. Jeg lader stille og roligt op til 2013, hvor jeg kan køre oldboys, der går jo rygter om vi alle sammen mødes igen der, så det skal nok blive en fed klasse, fortæller Hasse der er at finde på KTM.

- Jeg forsætter på KTM fra Per fra Westside Racing, det er en god aftale, jeg har med Per og er rigtig glad for, at han gider og hjælpe mig, fortæller Hasse, der har været med i toppen de sidste par år bare som mekanikker.

- Min ufrivillige pause havde jeg det så'n set fint nok med efter omstændighederne. Jeg fik et par gode sæsoner sammen med Nicolai og mange gode oplevelser, som jeg ikke ville være foruden, så jeg fik masser af cross, bare på en anden måde.

- Jeg har savnet at mærke suset når bommen falder og bare fyrer lortet af. Plus bare det at være på banen og snakke med de forskellige folk er rart at komme tilbage til som kører igen. Det er svært bare at stoppe, når jeg har kørt i 20 år, men jeg tager heller ikke de store chancer mere, jeg kører den nok mere på rutinen nu. Kan godt mærke, jeg er blevet ældre og tænker mere med hovedet, ja tro det eller ej, men det er sgu rigtig nok.. haha.. Desuden har jeg også lovet, at der ikke kommer flere skader!!!

- Jeg kunne godt finde på at kører lidt mere for alvor igen, men ikke på samme plan som før. Køre fuld DM og SM til næste år regner jeg med og så med bedre kondi, så skal det nok blive godt, på hårdbanerne, griner Hasse.

Mvh Hasse#11


SPONSORLINKS